Ciekawostki o Świętym Mikołaju – TOP 10 Ciekawostki o Świętym Mikołaju – TOP 10

Ciekawostki o Świętym Mikołaju – TOP 10 Ciekawostki o Świętym Mikołaju – TOP 10

Któż z nas nie lubi Świętego Mikołaja? Gdy tylko spadnie pierwszy śnieg wielu z nas – zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi, rozważa, o jaki upominek w tym roku poprosić Świętego. W naszym artykule przedstawiamy kilka ciekawostek na temat naszej popularnej postaci. Zachęcamy do lektury!

Czy wiesz że…

1. W Polsce znamy Świętego Mikołaja lub Gwiazdora, w zależności od państwa pojawia się jednak inne nazewnictwo. W Rosji to Dziadek Mróz, w Anglii Father Christmas, w Japonii natomiast Santa Kurohsu.

2. Święty Mikołaj do 1939 roku musiał radzić sobie bez swojego pomocnika – Rudolfa. Postać Rudolfa stworzył jeden z copywriterów z Montgomery Ward. Sympatyczny renifer pojawił się w książeczce, którą otrzymywali klienci domu towarowego i doskonale się przyjął.

3. Nie od zawsze Mikołaj przedstawiany był w czerwonym kubraczku. Dawniej występował w stroju biskupa, potem w zielonym kubraczku. Mikołaj w czerwieni pojawił się dopiero w 1930, taki wizerunek spopularyzowany został przez koncern Coca-Cola.

4. Mikołaj ma 31 godzin, aby dostarczyć prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Dlaczego 31, a nie 24? Wynika to z różnych stref czasowych.

5. Oprócz popularnego Rudolfa Mikołaj do pomocy ma też inne renifery, są to Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek.

6. Aby wszystkie prezenty były dostarczone na czas Mikołaj musi pokonać 10 703 437,5 km/h.

7. Mikołaj jest najpopularniejszym niebiblijnym Świętym.

8. Święty Mikołaj to patron żeglarzy, pielgrzymów, sierot, panien na wydaniu, rybaków, adwokatów, ubogich, uczniów, studentów i rolników.

9. Święty Mikołaj nie odwiedza grzecznych dzieci w Kostaryce, Kolumbii i części Meksyku, tam prezenty roznosi Dzieciątko Jezus.

10. Święty Mikołaj to postać autentyczna – lubiany przez wszystkich święty żył na przełomie III i IV wieku. Urodził się w bardzo bogatej rodzinie i już od najmłodszych lat wyróżniał się troską o potrzebujących. Krążą wieści, że po śmierci rodziców cały spadek rozdał ubogim. Był bardzo zdolny, a gdy przyszedł czas na wybór drogi życiowej, wybrał stan kapłański i znakomicie sprawdzał się w tej roli.

To najistotniejsze ciekawostki na temat naszego ulubionego Świętego.