Kiedy zaczyna się adwent?

Zanim nadejdzie Boże Narodzenie trwa adwent, jest to czas oczekiwania i przygotowywania się do narodzenia Dzieciątka Jezus. Jak długo trwa adwent, jakie symbole są z nim związane i jak dobrze wykorzystać ów czas? Zachęcamy do lektury!

Co to jest adwent?

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus i w dosłownym tłumaczeniu oznacza przyjście. Pierwsze wzmianki na temat adwentu pochodzą z IV wieku.  Aby w prawidłowy sposób przygotować się do Bożego Narodzenia, wiele osób na czas adwentu rezygnuje z drobnych przyjemności, na przykład z jedzenia słodyczy, spożywania alkoholu, uczęszczania na imprezy. Kościół katolicki zachęca, by podczas adwentu przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, przemyśleć własne życie, pomodlić się za dusze w czyśćcu cierpiące.

Adwent możemy podzielić na dwa okresy, pierwszy z nich przypada na pierwszą niedzielę adwentu i trwa do 16 grudnia. Koncentrujemy się wtedy na powtórnym przyjściu Chrystusa, czyli na Paruzji. W kościołach katolickich czytane są teksty biblijne nawiązujące do powtórnego przyjścia Jezusa. Druga część – trwająca od 16 do 24 grudnia to czas przygotowania do Bożego Narodzenia.

 

Ile dni trwa adwent?

Adwent rozpoczyna się cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem i trwa od 23 do 28 dni. Dzień rozpoczęcia adwentu jest ruchomy, w różnych latach przypada na różne dni. W 2019 roku adwent rozpoczął się 1 grudnia, w 2020 roku rozpocznie się w niedzielę 29 listopada i potrwa do czwartku – 24 grudnia, natomiast w 2021- 28 listopada.

Adwent – symbole i zwyczaje

Jakie są symbole i zwyczaje związane z adwentem? Poniżej podstawowe informacje na ten temat.

  • Wieniec adwentowy ‒ okrągły wieniec z gałązek choinki i z 4 świecami to jeden z najpopularniejszych symboli adwentowych – taki wieniec znajduje się niemal w każdym kościele katolickim. W kolejne niedziele adwentu zapalana jest jedna ze świec.
  • Kalendarz adwentowy ‒ kalendarz adwentowy umożliwia odliczanie dnia od pierwszego dnia adwentu do Bożego Narodzenia. Kalendarz ma 24 okienka, codziennie otwieramy bądź skreślamy jedno okienko. Takie kalendarze, w szczególności ze słodkimi niespodziankami, cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych.
  • Roraty ‒ w czasie adwentu w kościołach katolickich odprawiane są roraty. Takie nabożeństwo odprawiane jest w intencji Maryi Panny i ma upamiętnić objawienie Archanioła Gabriela i zapowiedź narodzenia Syna Bożego. Na roraty wierni, a zwłaszcza dzieci, uczęszczają z lampionami. Lampiony są nawiązaniem do znanych z Biblii roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały przyjścia Oblubieńca.

 

Podsumowanie

Adwent rozpoczyna się 4 niedziele przed Bożym Narodzeniem, data rozpoczęcia wymienionego okresu jest ruchoma i co roku przypada na inny dzień. Adwent jest czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa, kościół katolicki zachęca, aby w tych dniach w szczególności pamiętać o sakramencie pokuty i pojednania. Do najpopularniejszych symboli adwentowych zaliczamy wieniec adwentowy, kalendarza adwentowy, odprawiane są wtedy również roraty.