Kilka słów o Świętym Mikołaju

Które dziecko rokrocznie nie wyczekuje przybycia Świętego Mikołaja? Każdy maluch z wielkim zaangażowaniem planuje, że w tym roku przyłapie Świętego, gdy ten będzie umieszczał prezenty pod choinką. Kim tak naprawdę jest Święty Mikołaj i gdzie mieszka? Poniżej kilka informacji na temat ulubionego Świętego maluchów niemal na całym świecie.

Święty Mikołaj, czyli biskup z Birmy

Uwielbiany przez wielu starzec z piękną białą brodą, w czerwonym stroju i z workiem pełnym prezentów jest postacią autentyczną.

Mikołaj żył na przełomie trzeciego i czwartego wieku – urodził się w 270 roku i pochodził z Miry. Był jedynakiem, który dzięki wytrwałym modlitwom urodził się w zamożnej rodzinie.

Mikołaj od najmłodszych lat troszczył się o los i potrzeby materialne otaczających go osób. Miał wykształcenie duchowe. Jako biskup z wielkim zaangażowaniem dbał zarówno o potrzeby duchowe, jak i materialne swoich wiernych. Krążą wieści, że po śmierci swoich rodziców rozdał swoje mienie ubogim.

Św. Mikołaj to patron marynarzy, sprzedawców wina, notariuszy, cukierników, pielgrzymów, sędziów, a nawet panien, które szukają męża.

 

Historie o Mikołaju

  1. O Mikołaju krążą różne wieści. Jedna z nich pochodzi z IX wieku i została spisana w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała. Historia opowiada o tym, jak nasz ulubiony Święty pomógł zubożałemu szlachcicowi, który nie miał pieniędzy, aby wydać swoje córki za mąż. Szlachcic żył w skrajnej biedzie i brak środków na posag dla córek zmusiłby go do sprzedaży swoich dzieci. Mikołaj wrzucił przez komin trzy woreczki z pieniędzmi, które wpadły do pończoch i butów panien. Nie trzeba chyba dodawać, że podarowane przez Mikołaja pieniądze były ogromną pomocą dla biednego szlachcica.
  2. Inną dość popularną opowieścią o Mikołaju jest historia o rybakach. W czasie rejsu rozpętała się straszna burza, przez którą cała załoga statku mogła zginąć. Mikołaj swoją modlitwą ocalił życie wielu osób – właśnie dlatego został nazwany patronem żeglarzy i marynarzy.

Mikołajki

Mikołajki obchodzimy 6 grudnia. To dzień, na który czekają wszystkie maluchy. Ustawianie butów przy łóżku bądź na korytarz i czekanie aż przyjdzie Mikołaj sprawia wielką radość. A czy wiecie skąd wywodzi się tak lubiana tradycja? Zgodnie z krążącymi informacjami, tradycja wywodzi się właśnie od historii o szlachcicu i jego trzech córkach.

 

Zakończenie

Warto przybliżyć swoim maluchom kilka informacji z życia Świętego Mikołaja. Wieści i informacje z życie pana z białą brodą z pewnością wzbudzą ogromne zainteresowanie każdego dziecka.