Kto przynosi prezenty na święta?

Bez wątpienia w Polsce tradycje bożonarodzeniowe są pielęgnowane bardzo mocno. Jedną z nich są pojawiające się w okresie świątecznym prezenty, przeznaczone nie tylko dla dzieci. Według tradycji, prezent na Święta przynosi Święty Mikołaj, którego postać jest w Polsce bardzo mocno zakorzeniona. Popularne są bajki o Świętym Mikołaju po polsku, czy też wiersze o tej legendarnej postaci. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich częściach kraju to właśnie Mikołaj odpowiada za prezenty bożonarodzeniowe.

Gwiazdor zamiast Świętego Mikołaja

W niektórych częściach Wielkopolski oraz na Kaszubach w Wigilię Bożego Narodzenia prezenty świąteczne przynosi Gwiazdor. Dzisiaj bardzo często Gwiazdor jest utożsamiany ze Świętym Mikołajem. Jego ubiór przypomina strój Mikołaja, nosi on również brodę oraz jeździ saniami. Jednak według tradycji, Gwiazdor to staruszek ubrany w baranicę i futrzaną czapkę. W ręku natomiast trzyma rózgę. Obecnie często dzierży ją również Święty Mikołaj, choć pierwotnie był to atrybut właśnie Gwiazdora.

Aniołki i Gwiazdka

Według tradycji bożonarodzeniowej popularnej w południowych częściach kraju prezenty pojawiają się pod choinką dzięki Aniołkom lub Gwiazdce. Nie oznacza to jednak, że dzieci z Małopolski nie odwiedza również święty Mikołaj. Piszą one jednak listy do świętego Mikołaja nieco wcześniej, a mianowicie przed 6 grudnia, gdyż to właśnie w tym dniu renifery Mikołaja przywożą go na południe Polski.

Prezenty świąteczne na Świecie

W większości miejsc na Świecie dzieci otrzymują prezenty na Mikołajki tj. 6 grudnia lub w Wigilię Bożego Narodzenia, jednak przywozi je Święty Mikołaj. Niemniej jednak tradycje bożonarodzeniowe nie są identyczne we wszystkich częściach świata. Istnieją regiony, w których zadania Mikołaja przejmują inne legendarne postaci. Ponadto, prezenty świąteczne pojawiają się w różnych terminach. Ciekawym przykładem jest Rosja, w której za prezenty dla dzieci odpowiada Dziadek Mróz. Jest to postać bardzo podobna do tradycyjnego Świętego Mikołaja, choć Rosjanie podkreślają, iż jest to ktoś zupełnie inny. Jego miejscem zamieszkania nie jest wioska Świętego Mikołaja w Laponii, lecz dom Dziadka Mroza w Rosji.

Pielęgnując tradycje bożonarodzeniowe, warto pamiętać, że powinny one scalać rodzinę i powodować radość. Kwestia tego, kto dostarcza prezenty na święta, ma drugorzędne znaczenie, ważne jest, aby były one trafione, a w domu w każde święta panowała miłość.