Listy od Świętego Mikołaja – funkcja wychowawcza

Listy od Świętego Mikołaja sprawi maluchowi mnóstwo radości i z całą pewnością będzie pamiątką na wiele, wiele lat. Taki list jest kreatywnym, fajnym pomysłem, ale może też pełnić funkcję wychowawczą. Jak to możliwe? O tym przeczytacie poniżej, zachęcamy do lektury!

List od Mikołaja a funkcja wychowawcza – jak to możliwe?

Święty Mikołaj to postać, która w każdym budzi pozytywne emocje, a w szczególności w najmłodszych. Dziadek z brodą, w czerwonym kubraczku to postać, którą kochają wszystkie maluchy. Każde dziecko chce dostać pochwałę od Mikołaja, a co za tym idzie, znaleźć pod choinką wymarzony prezent. Delikatne upomnienie od Mikołaja z pewności nie zostanie zignorowane.

Delikatne upomnienie w liście

List od Świętego Mikołaja może również nieco pomóc rodzicom w wychowywaniu malucha. Jak to możliwe?

  1. Maluch nie chce sprzątać swoich zabawek?

Mikołaj może opowiedzieć w liście, jak ważne są codzienne porządki w pokoju. Opowiedzieć historię o Rudolfie, który miał taki bałagan w swoim pokoju, że inne renifery i elfy nie chciały już go odwiedzać. Święty może też napisać, że jeśli maluch nie posprząta swoich zabawek będą musieli zrobi to za niego jego zmęczeni rodzice czy dziadkowie.

  1. Dziecko nie chce zjadać posiłków

W tej kwestii również można poprosić o pomoc Świętego Mikołaja. Mikołaj może napisać kilka zdań, jak to on sam kiedyś nie miał apetytu, nie chciał jeść obiadu, a w konsekwencji nie miał siły, aby przygotowywać prezenty dla grzecznych dzieci. Taka opowieść z pewnością wywrze wrażenia na każdym dziecku.

Oczywiście list od naszego Świętego nie może zawierać tylko upomnień. Mikołaj powinien również pogratulować maluchowi wszystkich sukcesów, zachęcić do treningów i rozwijania umiejętności. Myśl, że sam Święty Mikołaj jest dumny z sukcesów malucha z pewnością zachęci go do dalszej pracy.

Na koniec

Zarówno upomnienia, jak i pochwała od Świętego Mikołaja wywrą wrażenie na każdym maluchu. Warto więc zdecydować się na taki drobiazg i oczywiście dokładnie przemyśleć treść takiej korespondencji.