Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Gwiazdy betlejemskie, zwane też poinsecjami lub wilczomleczami pięknymi to czerwone rośliny, które w okresie świąt Bożego Narodzenia pojawiają się w wielu domach. Gwiazdy znakomicie prezentują się na wigilijnym stole czy na komodzie i sprawiają, że w domu robi się jeszcze bardziej świątecznie. Aby jednak nasza roślina wyglądała doskonale przez długi czas, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja.

 

Gwiazda betlejemska ‒ koniecznie o tym pamiętaj

Gdzie kupować gwiazdy betlejemskie? Wpływ na trwałość i estetykę naszej gwiazdy betlejemskiej ma również to, w jakich warunkach była przechowywana przed zakupem. Wilczomlecze piękne są wrażliwe na zimno i przeciągi, dlatego odradza się zakup roślin sprzedawanych na zewnątrz. Najlepiej udać się na zakupy do kwiaciarni i wybrać roślinę, która stała z daleka od drzwi.

Pielęgnacja poinsecji

Abyśmy mogli cieszyć się widokiem pięknej czerwonej gwiazdy, niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad:

  1. Poinsecja nie lubi zima, warto więc ustawić roślinę w domu, a nie na balkonie czy tarasie.
  2. Wrażliwość na suche powietrze ‒ gwiazdy betlejemskie nie lubią też zbyt wysokich temperatur oraz suchego powietrza – lepiej ustawić roślinę z dala od kaloryfera czy kominka.
  3. Warto skoncentrować się również na podlewaniu rośliny. Poinsecja jest wrażliwa zarówno na nadmiar, jak i niedobór wody. Zbyt wilgotna ziemia sprawia, że gwiazda betlejemska jest bardziej podatna na choroby grzybowe oraz prowadzi do gnicia korzeni rośliny. Zaleca się podlewanie raz na dwa dni, w ilości takiej, by woda nie pozostawał zbyt długo na podstawce.
  4. Nawożenie ‒ zdecydować się możemy również na nawożenie naszej rośliny. Bez problemu kupimy specjalny nawóz, dzięki któremu nasza roślina będzie wyglądała jeszcze piękniej.

Cięta gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska dostępna jest nie tylko jako kwiat doniczkowy, ale również jako kwiat cięty. Trwałość ciętych gwiazd betlejemskich wynosi około 2-3 tygodni. Zaleca się, aby to odcięciu końcówki łodygi, zanurzyć ją we wrzątku, dzięki temu kwiat zatrzyma soki.

Podsumowanie

Gwiazdy betlejemskie to piękne rośliny, pamiętajmy jednak o tym tym, jak istotne jest ich odpowiednia pielęgnacja. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nasza roślina jeszcze długo po świętach.