Prawosławne Boże Narodzenie

Prawosławne Boże Narodzenie

W obrządku prawosławnym święta Bożego Narodzenia obchodzi się 13 dni później niż w kościele rzymskokatolickim. Prawosławne Boże Narodzenie trwa przez trzy dni, nie włączając w to wieczoru wigilijnego. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!

Reforma kalendarza

Kościół prawosławny nie przyjął wprowadzonej w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII reformy kalendarza i korzysta nadal z kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim ‒ stary styl a gregoriańskim ‒ nowy styl wynosi właśnie trzynaście dni.

Wigilia

Grekokatolicy i prawosławni do wigilijnego stołu zasiadają 6 grudnia. Wieczerza rozpoczyna się od modlitwy. Podczas składania życzeń wierni nie przełamują się opłatkiem, ale chlebem pszennym – prosforą. Na wigilijnym stole pojawia się 12 potraw, z których każda symbolizuje coś innego, na przykład kutia – bogactwo. Wśród potraw, które pojawiają się na wigilijnym stole wymienić możemy barszcz, rybę w galarecie, pierogi. Tak samo jak podczas wigilii w obrządku rzymskokatolickim zostawiane jest jedno miejsce dla niespodziewanego gościa.

Święta Bożego Narodzenia w kościele prawosławnym

Pierwszego dnia obchodzi się narodzenie Jezusa Chrystusa w Betlejem, w cerkwiach odprawiane jest nabożeństwo świętego Bazylego. Drugi dzień świąt w obrządku prawosławnym poświęcony jest Maryi, która rodząc Jezusa połączyła niebo i ziemię. Trzeciego dnia wspominany jest święty Szczepan.

Cerkwie

W kościołach rzymskokatolickim przygotowana są żłobki z dzieciątkiem, a nawet całe szopki bożonarodzeniowe. W cerkwiach nie ma żłóbka, wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia. Ikona umieszczona jest na środku cerkwi. Tak samo jak w kościołach prawosławnych w cerkwiach ubrane są choinki.