Źródła informacji o świętym Mikołaju

Podczas Świąt Bożego Narodzenia całe rodziny spotykają się przy wspólnym stole na kolacji wigilijnej, która zwykle jest wyjątkowa. Warto zwrócić uwagę choćby na potrawy wigilijne i ich znaczenie są to bowiem tradycje bożonarodzeniowe mówiące o tym, że na stole powinno znajdować się 12 różnych dań. Po zakończonej kolacji można wraz z wszystkimi domownikami zająć się czymś innym, np. obejrzeć film o Św Mikołaju. Z takiego seansu wszyscy zapewne wiele dowiedzą się na temat Świętego Mikołaja i jego otoczenia.

O czym opowiadają filmy o Mikołaju?

Historia Świętego Mikołaja opowiadana w filmach zawiera zazwyczaj najbardziej istotne informacje o tej postaci. Jakie? Nie może oczywiście zabraknąć wątku tego, gdzie mieszka Mikołaj, ponieważ to jeden z kluczowych elementów. Mianowicie, kraina Świętego Mikołaja w filmach położona jest na kole podbiegunowym i nazywa się Laponia. To bardzo zimne miejsce, ale odpowiednią temperaturę gwarantuje ciepły ubiór Mikołaja.

Strój Mikołaja przewija się nie tylko w filmach, ale wszędzie tam, gdzie pojawiają się motywy bożonarodzeniowe, gdyż napotkanie na niego od pierwszego spojrzenia przywodzi na myśl gwiazdkę.

Charakterystycznymi elementami filmów są też renifery Mikołaja, które od zawsze łączone są z tą postacią. Oglądając filmy świąteczne dla dzieci, można łatwo policzyć ile reniferów ma Mikołaj, a ich liczba jest stała – zawsze jest ich 9. Jeden z nich jest bardziej rozpoznawalny od pozostałych – to Rudolf renifer, który ma czerwony, świecący nos. Rudolf zawsze stoi na czele zaprzęgu, a jego specyficzny nos potrafi rozjaśnić nocny mrok, dzięki czemu trasa Św Mikołaja może przebiegać bez zakłóceń nawet w przypadku wypraw w najdalsze zakątki świata.

W filmach wyjaśnia się również, dlaczego Mikołaj wędruje tak daleko. Chodzi tu oczywiście o prezenty pod choinkę dla dzieci, z całego świata, które muszą być dostarczone do domów na czas. Jednak najpierw wszystkie dzieci muszą wysłać list do Mikołaja, w którym wypisują swoje prośby.

Pocztówka do Świętego Mikołaja

Instrukcje, jak napisać list do Św Mikołaja, niestety nie zawsze są zawarte w filmach. Wobec tego, z pomocą do najmłodszych przychodzą osoby dorosłe, które mają doświadczenie w pisaniu listów do Mikołaja. Zatem co powinno znaleźć się na takiej pocztówce? Oto kilka niezbędnych punktów:

  • poprawny adres do Świętego Mikołaja w Laponii,

  • lista prezentów,

  • zwrot grzecznościowy do Mikołaja,

  • kilka informacji o osobie piszącej (imię, adres, wiek).

Elementy dodatkowe, które nie są konieczne:

  • zdjęcia mikołaja,

  • życzenia do Świętego Mikołaja,

  • wiersze o Świętym Mikołaju.

 

Więcej o świętym mikołaju można przeczytać tutaj